آیلتس یا IELTS چیست؟

سیستم آزمودن زبان بین‌المللی انگلیسی(The International English Language Testing System) یا همان آیلتس، طراحی شده است تا به شما در کار، تحصیل یا مهاجرت به کشوری که زبان مادری‌اش، انگلیسی است، کمک کند. شامل کشورهایی مثل استرالیا، کانادا، نیوزیلند، ایالات‌متحده آمریکا و بریتانیا می‌شود.

بخوانید:مکالمه انگلیسی برای معرفی

توانایی شما برای شنیدن(Listening)، خواندن(Reading)، نوشتن(Writing) و صحبت کردن(Speaking) به انگلیسی در طول آزمون، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. آزمون آیلتس بر اساس نمره 1 تا 9، نمره دهی می‌شود.آیلتس(IELTS) مشترکاً توسط انجمن بریتانیایی و IDP که شامل:آیلتس استرالیا و ارزیابی انگلیسی کمبریج است، مدیریت می‌شود.


چرا آزمون آیلتس بدهیم؟

اگر که شما به دنبال کار کردن، زندگی کردن یا درس خواندن در یک کشور انگلیسی‌زبان هستید، پس باید توانایی خود را در زبان انگلیسی ثابت کنید. انگلیسی سومین زبان گسترده دنیاست با 379 میلیون نفر که در تمام جهان انگلیسی حرف می‌زنند.


داشتن توانایی در صحبت کردن به زبان محلی آن کشوری که شما قصد دارید در آن کار، زندگی یا تحصیل کنید، مزایای گسترده‌ای دارد. همچنین برای فرصت‌های شغلی و همبستگی با جامعه ضروری است.

آیلتس معروف‌ترین آزمون برای آن افرادی است به دنبال مهاجرت به استرالیا، کانادا، نیوزیلند و بریتانیا هستند. آیلتس به‌صورت جهانی توسط بیش از 10هزار کارفرما، دانشگاه، مدرسه و آژانس‌های مهاجرتی شامل 3400 موسسه در ایالات‌متحده آمریکا موردقبول است.

نمودار نمره دهی آزمون آیلتس

 کاربر حرفه‌ای یا Expert user

آزمون دهنده به‌طور کامل عملکرد و احاطه‌ی زبان را دارد. استفاده‌ی او از انگلیسی مناسب، دقیق و روان است و فهم کامل را نشان می‌دهد.

کاربر خیلی خوب یا Very good user

آزمون دهنده به‌طور کامل عملکرد و احاطه‌ی زبان را دارد البته با تعداد جزئی بی‌دقتی و کاربرد نابه‌جا. ممکن است که چند چیز را به‌اشتباه متوجه بشود در موقعیت‌های ناآشنا. او بحث‌های پیچیده و دارای جزئیات را به‌خوبی مدیریت می‌کند.

کاربر خوب یا Good user

آزمون دهنده عملکرد خوبی در احاطه‌ی زبان انگلیسی دارد، اگرچه با بی‌دقتی‌های گاه و بی گاه، کاربردهای نامناسب و سوءبرداشت‌هایی در برخی موقعیت‌ها.

کاربر لایق یا Competent user

آزمون دهنده در آزمون آیلتس عملکرد و احاطه‌ی مناسبی در زبان دارد، علی‌رغم برخی بی‌دقتی‌ها، کاربردهای نامناسب و سوءبرداشت‌ها، او می‌تواند به‌طور میانه پیچیدگی زبان را بفهمد، به‌ویژه در شرایط آشنا.


کاربر ساده یا Modest user

آزمون دهنده در آزمون آیلتس عملکرد نسبی در احاطه داشتن به زبان دارد و در اغلب شرایط از عهده‌ی مفهوم کلی برمی‌آید. اگرچه احتمالاً اشتباهات متعددی را مرتکب می‌شود. او باید درزمینهٔ خودش بتواند ارتباطات پایه را مدیریت کند.

کاربر محدود یا Limited user

صلاحیت پایه آزمون دهنده محدود به موقعیت‌های آشناست. او مکرراً در فهم و اصطلاحات مشکلاتی را از خود نشان می‌دهد. او قادر نیست که ساختارهای پیچیده زبان را به کار ببرد.

کاربر بسیار محدود یا Extremely limited user

آزمون دهنده در امتحان آیلتس فقط معانی عمومی در شرایط آشنا را درک می‌کند. آن‌ها به‌صورت مکرر در ارتباط مختل می‌شوند.

کاربر متناوب یا Intermittent user

آزمون دهنده در آزمون آیلتس سختی بسیار زیادی در فهمیدن انگلیسی گفتاری و نوشتاری دارد.

کاربر صفر یا Non-user

آزمون دهنده در آزمون آیلتس به‌جز چند کلمه‌ی مجزا توانایی در استفاده از زبان ندارد.

کاربر بدون تلاش یا Did not attempt the test

آزمون دهنده به سؤالات آزمون آیلتس پاسخ نداده است.


به چه نمره‌ی در آیلتس نیاز دارم؟

هرچه بیشتر در امتحان آیلتس نمره بگیرید، نشان‌دهنده‌ی درک بیشتر شما از زبان انگلیسی برای ارتباط است. هر آژانس مهاجرتی، دانشگاه، محل کار یا موسسه نیازمند نمره‌ی آیلتس مخصوص به خود است. نمره‌ای که نیاز دارید بستگی به این دارد که می‌خواهید در آن کشور چه کارکنید. مثلاً:کار یا تحصیل.


آیلتس چگونه برگذار می‌شود؟

آیلتس به‌منظور فراهم کردن ارزیابی منصفانه و دقیق از چیرگی شما در زبان انگلیسی است.

سؤالات آزمون آیلتس توسط متخصصان زبانشناسی استرالیایی، کانادایی، نیوزیلندی، بریتانیایی و آمریکایی طراحی می‌شود. آزمون آیلتس چهار قسمت را پوشش می‌دهد:مهارت شنیداری(Listening)، مهارت گفتاری(Speaking)، مهارت نوشتاری(Writing) و مهارت خواندن(Reading).


محتوای آزمون آیلتس موقعیت‌های روزمره را تحت تأثیر قرار می‌دهد. آیلتس بدون تعصب و منصفانه برای تمام آزمون دهندگان با تمام زمینه‌هاست.


اگر که مبتدی هستید و قصد شروع یادگیری زبان و آمادگی برای آیلتس را دارید، حتماً کتاب رایگان مکالمه مبتدی برای تنبل‌ها را از همین لینک دانلود کنید.

منبع:IELTS.com

دانلود پی دی اف این مقاله